Fantastyka naukowa

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Artystyczna wizja fantastyki naukowej (David Revoy)

Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa.

  • Ideałem fantasty powinno być zatem nie „maksimum fantastyczności”, tylko jej „optimum” – w takiej mierze, w jakiej wymaga tego cel jego pracy.
  • Literaturę fantastyczno-naukową uważam za gałąź hipotezotwórczą prozy realistycznej.
  • Najbezpieczniejszym sposobem ukrycia niezwykłej idei, prawdziwej w każdym słowie i calu, jest jej publikacja jako Science Fiction.
  • Nawiasem mówiąc taki pęd postępu technicznego uważam za osobistą stratę. Wcale nie dlatego, że jestem zmuszony do kupowania coraz to wymyślniejszych urządzeń za ogromne pieniądze. Spowszednienie grających w szachy bądź gadających komputerów, nierzadko tłumaczących na inne języki, łączności bezprzewodowej, techniki kosmicznej, mikroprocesorów w patelni (zamiast teflonu) odbiera mi całą przyjemność oglądania wcale nie tak starych jeszcze filmów science fiction. Oglądam sobie takiego Star Treka czy Gwiezdne wojny i na widok bohatera, który mówi do zegarka bądź steruje poduszkowcem przy użyciu joysticka myślę nieodmiennie: co to za fikcja? Te wszystkie „efekty specjalne” to żadne wynalazki, takie rzeczy istnieją. Jest więc science, tylko gdzie się podziało fiction?
  • Pisarze zajmujący się fantastyką naukową mają szczególne powinowactwo z dystopią. Wiecie, czym jest utopia? Nazwa wywodzi się od greckiego słowa oznaczającego dobre miejsce. Jest to zatem miejsce, gdzie wszystko doskonale działa, wszyscy są szczęśliwi, a dobroć i uprzejmość panują powszechnie. Opowiadania o utopiach są niezmiernie nudne. Gdzie jest niebezpieczeństwo? Gdzie wątpliwości?
    Dystopia (złe miejsce) jest oczywiście czymś, gdzie wszystko jest koszmarne i nieprawdopodobnie złe.
    • Autor: Isaac Asimov
    • Źródło: notka do jednego z opowiadań w Isaac Asimov przedstawia najlepsze opowiadania science – fiction (1958)
    • Zobacz też: antyutopia, utopia
  • Wybrałem fantastykę naukową ponieważ zajmuje się ludźmi jako gatunkiem (a raczej wszelkimi możliwymi gatunkami istot rozumnych, których przypadkiem szczególnym są ludzie).